Investice do zlata jsou dlouhou dobu žhavým tématem. O tom, že má tento cenný kov svoji pevnou hodnotu svědčí především jeho historie, která se píše již tisíce let nazpět. V posledních letech, kdy se ekonomická situace mění doslova ze dne na den, je právě zlato komoditou, která nepodléhá inflaci. Na rozdíl od peněz má pověst bezpečného přístavu.

Aktuálně jsou nejen lidé, ale celé státy natolik zadlužené, že již není ani reálně možné, aby jejich dluhy byly umořeny. Respektive, aby se tak stalo, musí se škrtat z rozpočtů jednotlivých zemí, což se vždy odrazí na životní úrovni obyčejných lidí.

Možná přemýšlíte, co se pro vás změní v případě, že se rozhodnete pro investice do zlata. Nejprve je nutné uvědomit si rozdíl mezi tím, mít v bance své peníze, nebo komoditu, kterou je právě zlato. Zásadní rozdíl jednoduše řečeno je následující. Peníze je možné vyrobit takřka kdykoliv, otázkou je, čím jsou kryté a jak dlouho jim jejich hodnota, kterou mají nyní, vydrží. Na rozdíl od toho zlato si svoji hodnotu uchovává stabilně a je tomu právě proto, že jej vyrobit nelze. Je tedy minimální šance, že by došlo k tomu, aby se právě na této komoditě odrazila ve výrazné podobě inflace. Měnová reforma u zlata nehrozí, pokud se budeme bavit o penězích, historie nám na tuto otázku již odpověděla, a to značně v jejich neprospěch. Zlato a další drahé kovy získávají s inflací na kupní síle.

O tom, že je dlouhodobá investice do zlata výhodná a stabilní ví zcela jistě své i centrální banky, které ho v posledních letech nakupují, právě pro případ, že by došlo ke krachu měn. Až totiž přijde doba, kdy dojde k opravdovému nárůstu inflace, budou na tom dobře ti, kteří zlato budou mít již nakoupeno. Pokud říkáme nakoupeno, myslíme tím nákup zlata v jeho fyzické podobě, nejběžnější jsou v tomto případě zlaté cihly. Zapomeňte na investice do zlata prostřednictvím různých certifikátů, ty v případě krizové situace mohou pozbýt své ceny. Fyzické zlato má svou hodnotu. To je stabilní investicí a je možné ho zpeněžit kdekoli na světě.

Pokud se chcete zabezpečit vy jako fyzická osoba, nebo zabezpečit vaše děti, pak se doporučuje mít nakoupené zlato uschováno v bankovním depozitu. Zlato může mít podobu různou, může se jednat o zlaté cihly, zlaté mince nebo šperky a výhodné je mít menší, případně střední slitky.

Ano i koupě zlata skýtá investiční rizika, ale na rozdíl od různých akcií nebo dluhopisů máte v ruce něco hmotného. Na zlatě nemusíte nutně vydělat extra velké peníze navíc, mnoho lidí a institucí si ho však kupuje právě proto, aby jim vloženou hodnotu uchovalo pro případ, že ji budou v budoucnu potřebovat. Což dluhopisy ani fyzické peníze zaručit nemohou. Zlato by mělo být součástí úspor těch, kteří vědí, že se jedná o investici dlouhodobého charakteru, zároveň by neměli počítat s tím, že se bude jednat o mega výnosný obchod, zato ale skvělou možnost zajištění pro budoucnost.

V případě, že se pro nákup zlata rozhodujete, dbejte na to, aby následující body splňovaly to, že pro vás jeho nákup bude skutečně prospěšným obchodem.

Cena zlata je ovlivněna světovými trhy. Pokud budete chtít zakoupené zlato rychle prodat, zvyšujete riziko, že proděláte. Jedná se o dlouhodobější investici, s tímto faktorem je nutné počítat už při jeho pořizování. Jsou společnosti, které slibují roční výnosy zlata ve výši 30 procent. To není zrovna reální číslo, pravděpodobnější je kolem 14 procent ročně. Alespoň v posledních pár letech to byla skutečně reálná výše zhodnocení. Abyste minimalizovali riziko, vybírejte si prověřené společnosti, které neslibují horentní procenta, ale jistotu.

Při nákupu si pohlídejte vstupní náklady, nenechte se tzv. oškubat. Nakupujte tam, kde vám zaručí i zpětný odkup zlata za férových podmínek. Tak poznáte, že nakupujete u slušné společnosti.

Nestresujte se zbytečně informacemi o výkyvech, které se odehrávají na burzách. Na těch se obchoduje zhruba s necelými deseti procenty obchodů se zlatem. Možné burzovní výkyvy tedy pro vás nemusí znamenat naprosto žádnou katastrofu.

Buďte srozuměni s tím, že pokud máte investovánu rozumnou část vašich celkových úspor ve zlatě, jste dobře chráněni pro budoucnost.