DPH – Daň z přidané hodnoty

DPH je jednou z nejdůležitějších složek příjmu státního rozpočtu. Dodavatel zboží nebo služeb, pokud je plátcem daně, musí odvádět daň v předepsané sazbě z tohoto artiklu státu. V ČR existují tři sazby pro tuto daň:

  • Základní sazba – 21%
  • Snížená sazba – 15%
  • Druhá snížená sazba – 10%

Pro naprostou většinu zboží platí základní sazba DPH, tedy 21%. Snížená sazba DPH 15% je uplatňována na teplo, chlad a zboží uvedené v příloze 3  (potraviny, knihy, zdravotnické prostředky apod.) zákona o DPH a na služby uvedené v příloze 2 (ubytování, posilovny, zdravotnické služby apod.). Druhá snížená sazba DPH platí na zboží uvedené v příloze 3a zákona o DPH (kojenecké zboží, mlýnské produkty, tištěné knihy, radiofarmaka apod.).

Kalkulačka Daně z Přidané Hodnoty – výpočet celkové částky

Pokud znáte daňový základ a chcete vypočíst celkovou částku včetně DPH, použijte kalkulačku pod tímto textem. Stačí zadat částku do políčka Základ daně, zadat daňovou sazbu pro dané zboží nebo službu. Celá částka s daní bude vypočtena ve stejnojmenném políčku.

Kalkulačka Daně z Přidané Hodnoty – výpočet základu daně

Pokud znáte celkovou částku i s daní z přidané hodnoty a potřebujete vypočítat základ daně, použijte kalkulačku níže. Zadejte celkovou částku zboží nebo služby s daní, zvolte daňovou sazbu. Částka vyjádřující základ daně se zobrazí ve stejnojmenném políčku.