Chcete ušetřit na velkou věc jako je nové bydlení nebo auto? Nemáte finanční rezervy pro případ nečekaných událostí? Máte notorické problémy s dluhy? Máme pro vás pár rad, jak dostat vaše finance pod kontrolu.

  1. Nastavte si trvalý příkaz, kterým budete ihned převádět vydělané prostředky na spořící účet. Nebudete tak mít prostor tyto peníze utratit.
  2. Plaťte včas složenky a vyhněte se hromadění dluhů. Vyhnete se tak dalším externalitám, jako například úroku z prodlení a dalším finančním postihům.
  3. Pokud šetříte na konkrétní věc, stanovte si časové rámce, ve kterých chcete dosáhnout dílčích částek. Rozdělit si úkol na menší části vždy pomůže.
  4. Rozepisujte si své výdaje. Po určitém časovém období (měsíc, týden) dělejte pravidelně revizi. Pravděpodobně tak narazíte na možnosti, kde by se peníze daly ušetřit.
  5. Odstraňte z vašich potřeb luxusní a nadstandardní zboží. „Obyčejné“ zboží často pouze nemá tu správnou značku.
  6. Stravujte se levněji. Jíst levně neznamená jen vařit s Láďou Hruškou. I z relativně levných surovin jako jsou luštěniny nebo zelenina se dá udělat skvělé a kvalitní jídlo.
  7. Ušetřete za dopravu. Je opravdu nutné se všude dopravovat autem? Pokud máte k dispozici MHD, zjistíte, že je mnohdy i rychlejší.
  8. Bavte se levně (zdarma). V dnešní době je k dispozici mnoho kulturních a sportovních akcí buď levných a nebo zcela zdarma. Existují i profily na sociálních sítích, které takové akce monitorují (např. Co je v Praze zadarmo) a vy tak o nich můžete mít dokonalý přehled.